Loading color scheme

Fakty i Mity- Botoks

MIT nr 1: Stosowanie botoksu jest niebezpieczne, może spowodować nieodwracalne uszkodzenie twarzy.

FAKT: Toksyna botulinowa to substancja o udokumentowanym działaniu, która jest całkowicie bezpieczna i znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, m.in. neurologii, chirurgii czy stomatologii.

Należy korzystać ze sprawdzonych preparatów medycznych, a nie ich podróbek niewiadomego pochodzenia. Preparatami dostępnymi na rynku, które zawierają toksynę botulinową są: botox, azzalure oraz boccouture. Wątpliwości co do preparatu powinna wzbudzić m.in. zbyt niska cena zabiegu. Stosowanie toksyny botulinowej jest bezpieczne i nie powoduje uszkodzeń twarzy pod warunkiem, że zabieg wykonuje doświadczony lekarz. Dolegliwości po użyciu toksyny botulinowej, takie jak bóle głowy, są normalnym następstwem zabiegu, występują natomiast stosunkowo rzadko i ustępują do 2 tygodni od ostrzyknięcia.

MIT nr 2: Ostrzyknięcie danej okolicy botoksem niweluje nasze zmarszczki raz na zawsze.

FAKT: Efekt podania botoksu zależy od indywidualnych cech pacjenta, najczęściej utrzymuje się 4-6 miesięcy. 

Wraz z upływem czasu działanie preparatu stopniowo zanika. Pełna mimika twarzy zostaje przywrócona po ok. 6 miesiącach, wtedy pod wpływem ruchu mięśni zmarszczki stają się znowu widoczne.

MIT nr 3: Jednorazowy zabieg z użyciem botoksu wymusza na nas powtarzanie zabiegu już do końca życia, ponieważ skóra przyzwyczaja się do preparatu, a po ustąpieniu efektów działania botoksu wygląda gorzej niż przed botoksem.

FAKT: Nie ma przymusu powtarzania zabiegu, skóra nie uzależnia się od botoksu, a po stosowaniu preparatu wręcz wygląda znacznie młodziej. Dlaczego?  Ponieważ jeszcze przez kilka miesięcy po wykonaniu zabiegu skóra nie pracuje tak intensywnie, dlatego też jej kondycja jest znacznie lepsza po zabiegu, niż przed nim.

MIT nr 4: Toksyna botulinowa służy do powiększania ust.

FAKT: Botoksem nie ostrzykujemy ust!!! Jest to preparat stosowany w celu redukcji zmarszczek, a także przy leczeniu nadpotliwości, uśmiechu dziąsłowego czy bruksizmu.  Do powiększania ust oraz poprawy ich konturu służy kwas hialuronowy.

MIT nr 5: Przedawkowanie botoksu jest niemożliwe.

FAKT: Użycie nadmiernej ilości botoksu będzie dawało efekt nienaturalny, dlatego ważne jest zachowanie umiaru oraz oddanie się w ręce doświadczonego lekarza, w innym wypadku podanie zbyt dużej ilości preparatu będzie skutkowało niechcianym paraliżem mięśni twarzy, co w rezultacie da nam sztuczny efekt maski.

MIT nr 6: Ostrzykiwanie toksyną botulinową jest zabiegiem zarezerwowanym wyłącznie dla kobiet.

FAKT: Płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia. Zabieg cieszy się coraz większą popularnością również wśród Panów, którzy bardzo chętnie korzystają z dobrodziejstw medycyny estetycznej.

MIT nr 7: Toksyna botulinowa przynosi natychmiastowy efekt.

FAKT: Pierwsze efekty działania toksyny botulinowej najczęściej pojawiają się po 2-3 dniach od podania preparatu. Wiąże się to z zablokowaniem procesu uwalniania neuroprzekaźnika do płytki nerwowo-mięśniowej oraz czasem, jaki organizm potrzebuje na zużycie wyprodukowanej uprzednio acetylocholiny. Efekt docelowy widoczny jest po upływie 10-14 dni od podania preparatu.

 ~ M. Najbar

 

Publish modules to the "offcanvs" position.